• Kompozit Dolgu Tedavisi

Kompozit dolgu Çayyolu çürüyen dişlerin tedavisinde kullanılan bir dolgu çeşididir. Kompozit dolgu çürümüş fakat kurtarılabilecek doğal dişler üzerinde uygulanır. Uygulama esnasında lokal anestezi yapılarak ilgili bölge uyuşturulur. Diş üzerindeki çürük kısımlar temizlenerek boşalan kısma kompozit dolgu malzemesi konularak kalıcı olarak sabitlenir. Bu işlem sonrasında acı hissedilmez ve kendi doğal dişiniz gibi hayatınıza devam edersiniz. Çiğneme ve yeme fonksiyonlarına olumsuz bir etkisi yoktur. Diş çürüklerinin zamanında müdahale edilmemesi sonucu çürükleri oluşturan bakteriler dişin köklerine inerek daha da ilerlerler. Bu durumda dişe kök kanal Çayyolu tedavisi uygulamak gerekir. Çürüklere zamanında müdahale edilmesi dişin sağlığı açısından önemlidir. Yüzeyde görünen çürükler aldatıcı olabilir. Dişim derinlerinde olan çürükler gözle görülememektedir. Yüzeydeki çürüklerin daha büyük bir kısmı derinlere inmiş olabilir. Geç kalınırsa dişi kurtarmak risk teşkil edebilir. Diş hekimi tedavi etmeden önce dişin derinlerindeki çürükleri dijital ağız içi filmi çayyolu ile görebilmektedir. Bu sebeple yüzeyde görünen ufak çürüklerde dahi diş hekimine giderek diş tedavi ettirilmelidir.

 

Ne Tür Dolgu Malzemeleri Vardır? Neden Kompozit Dolgu?

Dolgu yapılırken hastanın ağız içi sağlığı ve hijyeni göz önünde bulundurulmaktadır. Birçok dolgu materyali bulunmaktadır bunlar altın, porselen, amalgam veya diş rengindeki kompozit dolgu Çayyolu materyalleridir. Amalgam dolgular geçmişte oldukça yaygın kullanılmaktaydı. Fakat günümüzde artık diş rengindeki kompozit dolgular tercih edilmektedir. Amalgam dolgular civa içermektedir. Bu sebeple sağlık açısından riski bulunmaktadır. Kompozit dolgular diş ile kimyasal bağlantı kurarken amalgam dolgular mekanik olarak dişe tutunmaktadır. Kompozit dolguların bu avantajı sayesinde zayıflamış diş dokuları desteklenmektedir. Estetik açıdan kompozit dolgular diş renginde olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Amalgam doldular ısı değişikliklerinden çabuk etkilendiği için kırılma ve çatlak oluşturma riski yüksektir. Kompozit dolgu çayyolu ise ısı değişikliklerinden etkilenmemektedir.

 

Diş Dolgularının Ömrü Ne Kadardır?

Diş dolgusu Çayyolu ömrü ortalama 8-15 yıl arasında değişmektedir. Kullanılan dolgu malzemesi, dolgunun yeri ve aşınma düzeyi, ağız içi hijyene verilen önem bu sürenin belirlenmesinde etkendir.

 

Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

 • Ağız içi hijyene önem verilmelidir. Düzenli olarak dişler günde en az 2 kez fırçalanmalıdır. Diş ipi kullanılmalıdır.
 • Ağız içi hijyen suları veya gargara düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Asitli ve şekerli gıdalar, çay, kahve ve sigara tüketimine dikkat edilmelidir. Bunları tükettikten sonra dişler mutlaka temizlenmelidir.
 • Bol su tüketilmeli ve dengeli beslenilmelidir.
 • Yılda en az 2 kez düzenli diş muayenesi yaptırılmalıdır.

 

 • Protez Tedavisi

Protez tedavisi Çayyolu kısmı diş eksiliği olan hastalarda hareketli veya sabit olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Hareketli (Parsiyel) Protezler: Hareketli Protezler Çayyolu hastalar tarafından takılıp çıkarılabilen ağız içine oturan kısmı metal destekli olan protezlerdir. Eksik dişler sabit protezlerde ve kaplamada olduğu gibi zirkonyum porselen veya e-max materyalleri kullanılarak üretilir. Tutucular dişler üzerine gelen tırnaklar ve kroşeler ile sağlanmaktadır. Estetik açıdan dışarıdan metal parçaların görünmesi istenmediği durumlarda sabit protezler tercih edilebilir.

Sabit Protezler: Sabit protezler Çayyolu hareketli protezlerin aksine özel yapıştırıcılar ile ağız içine sabitlenen protezlerdir. Eksik diş olan ağızlarda uygulanabilir. Eksik diş olmayan fakat estetik olarak tedavi olmak istenilen gülüş tasarımı uygulamalarda kullanılır. Zirkonyum veya e-max porselen malzemeleri kullanılarak üretilebilir.

İmplant Üstü Protezler: İmplant üstü protezler Çayyolu uygulamasında eksik olan dişin yerine uygulanan implant vidalarının üzerine istenilen malzeme türüne göre protez kaplama uygulanır. Zirkonyum veya e-max porselen malzemeleri kullanılarak üretilebilir.

Total Protezler: total protez Çayyolu uygulamasında tüm dişleri eksik olan hastaları takıp çıkararak kullanabilecekleri damaklı hareketli protezler üretilir. Yapay diş malzemesi olarak zirkonyum veya e-max porselen malzemeleri kullanılabilir.

 

 • İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi Çayyolu Nedir?

İmplant tedavisi Çayyolu diş eksikliklerini gidermek için çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalarla gerçekleştirilir. Estetik gülüş tasarım uygulamalarında ve çiğneme gibi fonksiyonların sağlıklı olabilmesi için implant tedavisi oldukça önemlidir. Bir veya birden fazla diş eksikliklerinin giderilmesinde, sabit veya hareketli protezlerde destek amaçlı uygulanabilir. İmplant tedavisinde kullanılan titanyum vidalar çene kemiğinde diş köklerinin yerini tutar ve eksik olan dişlerin yerini doğal dişe en yakın şekilde sağlar. Doku dostu olarak bilinen titanyum, çene kemiği ile hücresel düzeyde bir bağ oluşturarak biyolojik dokulara kolayca uyum sağlamaktadır. Hastanın kemik yapısı ve genel sağlık durumuna bağlı olarak implantlar kemik ile 2-6 ay içerisinde bütünleşir.

Kimler İmplant Tedavisi Yaptırabilir?

İmplant tedavisini Çayyolu bir veya birden fazla diş eksikliği yaşayan hastalar yaptırabilir. Diş eksikliği olan hastalarda çene kemiğini uyarıcı nitelikte olan diş kökünün yerinin boş kalması sebebiyle zaman içerisinde kemikte erime (rezorbsiyon) gelişir. Dişler ve etrafındaki doku yapısı yüz görünümünde önemlidir. Diş ve etrafındaki doku kaybı neticesinde dış görünüşünüzde olumsuz değişiklikler meydana gelir. Çene ve ağız bölgesinde çökme ve büzüşmeler oluşarak olduğunuzdan daha yaşlı bir görünüm oluşmasına neden olur. Takıp çıkarılan protezlere göre hastalar için daha konforlu bir çözüm yöntemi olan implant tedavisi Çayyolu ile hem dış görünüş hem de sağlık açısından uzun vadede en iyi çözüm sağlanmış olur.

İmplant Tedavisi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Çocuk ve gençlerde büyüme gelişiminin tamamlanmış olması (16-18 yaş) gerekmektedir. Bununla birlikte yetişkinlerde üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

İmplant Tedavisi Sonrası Protez Kaplama Ne Zaman Yapılır?

İmplant Tedavisi Çayyolu ile eksik dişlerin yerine vidalar yerleştirildikten sonra çene kemiği ve ağız sağlığı göz önünde bulundurularak iyileşme süreci takip edilir. İyileşme süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama olarak 1,5 – 3 ay çerisinde implantlar üzerine istenilen estetik diş tedavisine Çayyolu göre kaplama işlemi gerçekleştirilmektedir. İmplant tedaviniz tamamlandığında ilk zamanlar ağzınızdaki yaralarda hassasiyet yaratmayacak şekilde sıcak ve soğuk hassasiyetine özen göstererek beslenmeniz gerekebilir.

İmplant Çayyolu Bakımı Nasıl Yapılır?

Rutinde doğal dişlerinize uyguladığınız bakımı implant tedavisi görmüş dişlerinize de uygulayabilirsiniz. Düzenli diş fırçalama, gargara ve diş ipi kullanımına devam etmeniz önerilir.

Kimlere İmplant Tedavisi Uygulanmaz?

 • Kontrol altında olmayan şeker hastalarına
 • Kortizon tedavisi görenlere
 • Tedavi edilmemiş kardiyolojik problemi olanlar
 • Titanyum metal alaerjisi olanlar
 • Oto-İmmün hastalığı olanlar
 • Onkolojik hastalar
 • Karaciğer ve kronik böbrek yetmezliği olan hastalara uygulanmaz.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Diş eksikliklerinde doğala en yakın diş tedavisidir.
 • Çiğneme işlemini doğal dişe en yakın şekilde gerçekleştirir.
 • Takıp çıkarılan hareketli diş protezlerine göre hastalar için daha kullanışlı bir yöntemdir. İmplant tedavisinde Çayyolu implantlar ağız içinde sabit olduğu için hijyenik bakımı daha kolaydır.
 • Eksik diş bölgesindeki çene kemiği erimelerini önler.
 • Kendi doğal dişlerimize zarar vermeden sadece eksik diş olan yere çözüm üretir.
 • Estetik gülüş tasarımı Çayyolu uygulamalarında uzun süreli kalıcı çözümler üreterek çene ve ağız yapısındaki çökme ve büzüşmelerin önüne geçer.
Open chat