Pedodonti Çocuk Diş Tedavisi

Pedodonti diş tedavisi Çayyolu çocukların diş sağlığı ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Pedodonti, bebeklikten 12-13’lü yaşlara kadar çocukların dişlerinde ve ağızında oluşan problemlerin çözülmesi ve engellenmesiyle ilgilenmektedir.

Pedodonti Diş Tedavisi Uygulamaları Nelerdir?

Pedodonti diş tedavisi Çayyolu ağız hijyeni alışkanlıkları, parmak emme, dil itme gibi zararlı alışkanlıkların giderilmesi, dengeli beslenme, dişlere flor uygulanması ve gerekli olduğunda dişlere fissür örtücü uygulamak gibi koruyucu uygulamalar mevcuttur.

Aynı zamanda süt ve daimi dişlerin çürüklerinin tedavi edilmesi, kanal tedavisi ve diş çekimi gibi tedavi uygulamalarını da içermektedir.

Çocuklarda İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

İlk diş muayenesinin 1 yaş itibariyle yapılması önerilmektedir. Bundan sonrasında ise her 6 ayda bir diş muayenesi yapılması faydalı olacaktır.

Çocuğum Dişlerinin Ne Zaman Fırçalamaya Başlamalı?

Pedodonti diş tedavisi Çayyolu koruyucu ölemler kapsamında çocuğun ilk dişleri ağız ortamında göründüğü aydan itibaren her beslenme sonrası dişlerini temizlemeye başlamalısınız. Bu amaçla temiz, nemli bir gazlı bez veya parmak fırçaları kullanabilirsiniz. Bebeğinize gece besledikten sonra diş yüzeyindeki süt ve mama artıklarını yok etmek için su verebilirsiniz. Bebeğin mamasına ve sütüne şeker ilavesi yapılmamalıdır. Yaygın olarak yapılan hatalardan biride bebeğin emziğinin bal, reçel ve pekmeze batırıp verilmesidir. Bu ağız hijyeni açısından son derece sağlıksızdır.

Çocuğun kendisinin 3 yaşına kadar yaptığı fırçalama fonksiyonel olarak tam bir önem taşımasa da, çocuğun fırçalama alışkanlığı kazanması açısından faydalıdır. Bu yaştaki çocukların dişlerini kendilerini fırçalamasına izin verilmelidir. Sonrasında ebeveyn çocuğun ulaşması zor bölgeleri kendisi temizlemelidir. Çocuğunuzu motive etmek için o dişlerini fırçalarken siz de dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Uyku esnasında tükürük akışı azaldığından dişleri temizleme etkisi de azalmaktadır. Her öğünden sonra ve yatmadan önce dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Diş fırçası seçiminde çocuğun yaşına ve ağız yapısına uygun yumuşak kıllardan yapılmış olanları tercih edilmelidir. Pedodonti diş tedavisi Çayyolu kapsamında diş fırçasının kontrol edilmesini kolaylaştırmak için sap kısmı geniş olan fırçaları tercih etmelisiniz. Çocuğunuzun diş fırçasını 3-4 ayda bir değiştirmelisiniz. Diş macununun az miktarda kullanılması önerilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda fırçalama işlemi öncesinde fırçanın ıslatılmaması gerekmektedir. Islak bir fırçada diş macunu daha çabuk köpüreceğinden bu durum çocuğunuzun daha erken tükürmesine ve öğürme refleksinin oluşmasına neden olmaktadır.

Flor Uygulaması Nedir?

Pedodonti diş tedavisinde Çayyolu diş çürüklerini önlemenin bir diğer yollarından biri de dişlere topikal (yüzeysel) olarak flor uygulanmasıdır. Diş çürüklerine karşı direncin arttırılması amacıyla uygulanır. Bilindiği üzere flor Çayyolu birçok diş ve ağız bakım malzemesinde de bulunmaktadır.

Fissür Örtücü Nedir?

Pedodonti diş tedavisi Çayyolu uygulamasında diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” (girinti) adı verilen oluklarda başlar. Sıvı bir dolgu olan Fissür örtücü Çayyolu ile bu olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığının sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine de uygulanabilir. Klinik uygulamalar sonucunda bu yöntemle yapılan tedavilerde çürük oluşumunun %70-80 oranında azaldığı görülmüştür.

Yer Tutucu Nedir?

Pedodonti diş tedavisi Çayyolu uygulamalarından biri de yer tutuculardır. Süt dişlerinin erken kaybedildiği dönemlerde alttan gelecek dişin yerinin tutulması amacıyla yer tutucu uygulanır. Yer tutucunun bu tür durumlarda kullanılmaması halinde ağızda gelişimsel bozukluklar ve çapraşıklıklar meydana gelebilir. Çocuğun ağzından ölçü alınarak laboratuvar ortamında yer tutucu Çayyolu üretilir. Yer tutucu dişin yerine yapıştırılır ve alttan gelen diş gelene kadar 6 ayda bir hekim kontrolünde ilerlenir. Yer tutucu çocuğun çiğneme ve yeme alışkanlığında değişiklik yapmaz.


WhatsApp ile Ulaşın!
1
0 (312) 236 20 21