Ortodonti Diş Tedavisi

Ortodontik Tedavi Ümitköy Çayyolu çapraşık, yamuk, üst üste binmiş dişlerin tedavi edilerek düzgün bir dizilim elde etme tedavisidir. Dişler ağız içinde düzgün bir dizilime kavuşturulurken ağız ve çene yapısındaki bozukluklarda giderilmeye çalışılır. Üst ve alt çenenin uygun ağız kapama yapısına kavuşması için gerekli olarak yapılan tüm çalışmaları kapsar.

Ortodontik Tedavi Neden Gereklidir?

Ortodontik tedavi Çayyolu uygulanmaması durumunda çapraşık yapıdaki dişlerin arası iyi temizlenemediği için sağlam diş zamanla çürüyecektir. Aynı zamanda diş eti (periodental) problemleri de beraberinde görülecektir. Ağız içi hijyeni tam olarak sağlanamadığı için genç yaşta doğal dişlerin kaybı söz konusu olmaktadır. Alt ve üst çene tam kapama sağlayamadığı (maloklüzyon) için burun, geniz, sinüs ve boğaz enfeksiyonları sık olarak tekrarlanacak ve antibiyotik kullanımı artacaktır. Tüm bunların uzun vadede vücudumuza verdiği zarar yanında estetik bir gülüş de sağlanamamış olacaktır.

İlk Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Ortodontik tedavi Çayyolu, muayenesinin ilk olarak 7 yaşında yapılması uygun görülmektedir. Anormal durumların erken teşhis edilmesi tedavinin sağlıklı ilerlemesi için önemlidir.

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi Görebilir mi?

Düzenli ağız için ve diş bakımı yapan, sağlıklı diş eti ve kemik yapısına sahip olan her birey ihtiyaç duyması halinde ortodontik tedavi yaptırabilir. Ortodontik tedaviler için yaş sınırlaması yoktur.

Ortodontik Tedavi Fazları Nedir?

Faz 1 tedavi hastanın birçok süt dişinin bulunduğu sadece daimi ön keserlerinin sürmüş olduğu dönemde yapılan tedavidir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak 7 yaşına denk gelir. Faz 1 tedavinin amacı orta ve ciddi düzeydeki ortodontik Çayyolu problemlerin önlenmesi veya azaltılmasıdır. Bu problemler, iskeletsel uyumsuzluklar, ters kapanış (crossbite) ve ciddi yer darlığı bulunmasıdır. Faz 1 tedavi sayesinde ileri dönem cerrahi müdahale gereksinimi veya diş çekim ihtiyacı azalabilmektedir. Faz 2 tedavi ise daimi 2. büyük azılar dahil tüm daimi dişlerin sürdüğü 12-13 yaş ve sonrasında yapılan tedavilerdir. Faz 2 tedavinin amacı ideal kapanışın sağlanmasıdır.

Ortodontik Tedavide Diş Teli Uygulaması Nasıl Yapılır?

Braket uygulaması dişlere önden veya arkadan tel takılarak yapılır. Braketler dişler üzerine özel bir materyalle yapıştırılır. Üzerine yerleştirilen tellerle dişlere kuvvet uygulanır ve böylece dişlerin hareket etmesi ve düzgün sıralanması sağlanır. Uygulamanın amacı dişleri olmasını istediğimiz düzene sokup orada sabit kalmasını sağlamaktır. Diş tellerinden çekinen çocuklar için çeşitli renklerde veya hayvan figürleri şeklinde teller bulunmaktadır. Çocukların gözündeki ön yargıyı kırmak için bu tür uygulamalar ve diş hekiminin sıcak yaklaşımı etkili olmaktadır.

Orodontik Tedavide Çayyolu Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Sabit Ortodontik Aygıtlar: Dişin yüzeyine önden veya arkadan uygulanan diş teli dediğimiz braketlerdir. Günümüzde braketler dişin renginde yapılabildiği gibi istenilen renklerde de çalışılabilmektedir.

Hareketli Apareyler: Hasta tarafından takılıp çıkarılan dişlere yapıştırılmayan aygıtlardır. Bazı çene geliştirme işlemlerinde, hafif çapraşıklıklarda, yer tutucu veya pekiştirme apareyleri olarak kullanılabilir. Diş teli tedavisi sonrası kullanılan hareketli apareylerin kullanımı aksatılırsa düzelen dişler tekrar bozulabilir. Bu sebeple hareketli apareyleri diş hekiminizin belirttiği süre boyunca kullanmayı bırakmamalısınız.

Ağız Dışı Apareyler: Bu apareyler ağız dışından uygulanır ve genellikle çene yapısı bozuk olan hastalarda tercih edilir. Hem çene yapısı hem de dişler hareket ettirilerek gelişim yönlendirilir.

Ortodondik Tedavinin Süresi Ne Kadardır?

Ortodontik Tedavinin Çayyolu süresi kişiden kişiye ve kişinin sahip olduğu problem tipine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 6-30 ay arasında sürebilmektedir.

Diş Telleri İle Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş Teli Tedavisi Çayyolu gören hastaların diş temizliğine normalden çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Ağız içindeki aparey ve tellere tüketilen yiyeceklerden kalıntılar yapışıp kalabilir. Bu sebeple her besin tüketimi sonrası dişler fırçalanmalıdır. Diş aralarına giren besinleri çıkarmak için diş ipi kullanılmalıdır. Ağız içi bakteri üretiminin önüne geçmek için gargara ile her öğünden sonra ağız çalkalanmalıdır. Yumuşak uçlu diş fırçaları ve florlu diş macunları tercih edilmelidir. Yapışkan, asitli ve şekerli yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması da tedavi süresince önerilmektedir.


WhatsApp ile Ulaşın!
1
0 (312) 236 20 21