Gülüş Tasarımı Çukurambar

Yeni ve sağlıklı bir gülüş, çağımızda estetik diş hekimliğinin popülerleşmesiyle çoğu hastanın kliniklerimize başvurma sebebidir. İşte pek çok materyal seçeneği ve farklı tekniklerle yapılabilen gülüş tasarımı burada devreye girer.

Yeni bir gülümseme edinmek isteyen hastalarımızla izlediğimiz yol öncelikle bir fotoğraf çekimiyle başlar. Hastanın eski gülümsemesini kaydetmek, daha sonra hastanın istekleri ve hekimin kararları doğrultusunda tasarlanacak yeni gülüş ile kıyaslamak açısından önemlidir. Hasta maksimum güldüğünde gülüş hattında kaç diş olduğuna bakılarak genellikle üst ön 8 veya 10 dişe uygulama yapılmasına karar verilir. Daha sonra, hastanın beklentisi ve bütçesine göre bir malzeme seçilir. Bu aşamada renk seçimi de yapılır, hastanın görünümü ve yaşıyla uyumlu doğal bir diş rengi seçmek önemlidir. Çok geniş materyal seçeneklerinden en yaygın olanlar porselen, zirkonyum veya kompozitlerdir. Gülüş tasarımlarında hastanın önceden bir kaplaması yok veya şuan bir kaplamaya ihtiyacı yok ise, tercih edilen dişlerin ön yüzünden az bir aşındırma yapmaktır. Bu teknikle oluşturulan restorasyonları hastalarımıza “lamine” olarak tanımlanırız. Aşındırmalar yapılarak dişler hazırlanır. Kompozit malzemenin diğerlerine göre maliyeti düşüktür ve genellikle tek seansta yapılabildiğinden hızlıdır. Hekim kompozit dolgu maddesi ve el becerisini kullanarak aşındırdığı dişlerin üzerinde yeni diş formları oluşturur. Kompozit malzeme ne yazık ki porselen veya zirkonyum kadar dayanıklı değildir, daha kolay aşınır ve renklenir. Porselen veya zirkonyum tarzı bir malzeme tercih edilirse aşındırmadan sonra dişlerin ölçüsü alınır. Laboratuvar işlemleri birkaç gün süreceğinden hastaya geçici dişler yapılır. Yeni dişler laboratuardan geldiğinde, gülüş son haline gelmeden önce, hastanın dişlerin renk ve formundan memnun olduğundan emin olunur ve dişler denenir, daha sonra yapıştırılır. Hastaya önceki ile farkı gösterebilmek için dişler fotoğraflanır.

Sanılanın aksine, lamine restorasyonların bakımı, önceki diş bakımınızla çok da farklı değildir. Kabuklu gıdaları ön dişlerle kırmamak, sert cisimleri dişlerle açmaya çalışmamak gibi zaten yapılmaması gereken davranışlar yapılmadığı sürece oldukça uzun ömürlü bir tedavidir. Yeni, doğal ve estetik bir gülüşe kavuşmak, hekiminizin doğru yönlendirmesi ve biraz sabır ile artık neredeyse bir randevu uzağınızda.


0 (312) 236 20 21