Endodonti (Kanal) Diş Tedavisi

Endodonti diş tedavisi Çayyolu diş içerisinde enfekte dokuların çıkarılması, kök kanalın temizlenmesi ve uygun materyaller ile kanalın doldurulması işlemidir. Diş kırık veya çatlakları ile çürüklerin dişin pulpa (sinir) adı verilen yapıyı geçerek kanala kadar inmesi ve dişi enfekte etmesi durumlarında bu tedavi uygulanır. Dişi kurtarma amacıyla kanallar temizlenerek dolgu işlemi gerçekleştirilir. Tedavi gerçekleşmediği durumlarda zaman içinde apse ve ağrı oluşumu söz konusudur. Dişin çekilmeden önce son kurtarma aşamasıdır.

Endodontik Tedavi Belirtileri Nelerdir?

Endodontik tedavi Çayyolu ihtiyacı, dişte ağrı ve şişme olması, sıcak ve soğuk hassasiyetinin artması, çiğneme ve dokunmada ağrı hissedilmesi, lenf nodları ve diş etinde şişlik oluşması şeklinde belirtiler ile gelişebilir. Hastanın ağız içi filmi alınarak gerekli operasyon ilgili diş için uygulanır. Öncesinde ve sonrasında apseli enfeksiyonu gidermek amacıyla antibiyotik tedavisi verilebilir. Endodontik tedavi sonucunda diş kaybı yaşanmadan tedavi sonlandırılmış olur.

Endodontik Diş Tedavisi Ağrılı mıdır?

Endodontik diş tedavisi Çayyolu uygulaması esnasında hasta ağrı hissetmez. Gelişmiş anestezi teknikleri ile uygulama gerçekleştirilir. Sonrasında sert cisimler yemekten hassasiyet geçene kadar kaçınılması uygun olacaktır.

Endodontik Diş Tedavisi Tekrar Eder mi?

Endodontik diş tedavisi Çayyolu bazı durumlarda kanalın iyi temizlenememesi ve dişin içindeki enfeksiyonun tamamen bitmemiş olması gibi sebeplerden ötürü tekrar edebilir. Bu durumda diş tekrardan açılır ve tedavi süreci değerlendirilir. Gözden kaçırılmaması gereken bir diğer husus ise dişin çekiminden önceki son tedavi aşaması olmasıdır. Bu sebeple çözüm bulunamaz ise diş çekilir. Kanal tedavisi görmüş dişlerin zamanla kırılganlığı arttığı için CAD-CAM Çayyolu sistemi ile eksik parça varsa tamamlanıp restore edilmelidir.

Endodontik Diş Tedavi Kaç Seans Sürer?

Endodontik diş tedavisi günümüz gelişmiş teknolojik aletleri ve dijital diş hekimliği Çayyolu uygulamalarıyla çok özel vakalar dışında genellikle bir seansta biter. Hastanın genel sağlık durumunun iyi olması ve enfekte olan dişin apse durumu göz önünde bulundurularak ilerlendiği için süre değişkenlik gösterebilir.


WhatsApp ile Ulaşın!
1
0 (312) 236 20 21